Oto Kurtama

2019, Dec 3 - 2020, May 26 Düzenlendi Oto Kurtama
oto kurtama

Oto Kurtarma

Oto kurtarma, otomobiller için oldukça önemli olan bir hizmettir. Araç sahipleri, lüks değil oldukça büyük bir ihtiyaçtır. Bu doğrultuda araç sahibi olan bireylerin oto kurtarma hizmetlerinden faydalanması bir zorunluluk haline gelmiştir. Çünkü günümüzde hemen hemen herkesin kişisel bir aracı bulunmaktadır. Durum böyle olunca seyir halinde olan birbirinden farklı özelliklere sahip çeşitli araçlar bulunmaktadır. Trafikteki araç sayısı artış gösterdikçe araçlar ile ilgili sıkıntılar da artmaktadır. Bu doğrultuda araçlar herhangi bir arıza ve sebepten dolayı yolda kalabilmektedir.

Araçlar genellikle arıza ve kaza gibi durumlardan dolayı yolda kalabilmektedir. Bunun yanı sıra akü ya da yakıtın bittiği durumlarda da oto kurtarma hizmetlerinden faydalanabilmek mümkündür. Böyle durumlarda oto kurtarma ya da oto kurtarıcı olarak adlandırılan hizmetler, kişilerin en büyük kurtarıcısıdır. Aracınızın sizin kontrolünüz dışında herhangi bir olumsuz durum ile karşılaşması durumunda aracınızın bulunduğu yerden taşınması gerekmektedir.

Oto Kurtarma Nedir?

Oto kurtarma hizmeti kapsamında en temel gaye, aracınızın sağlıklı bir şekilde taşınabiliyor olmasıdır. Bu doğrultuda akü bitmesi, mekanik arızalar, lastik patlaması, motor arızaları ve yakıt bitmesi gibi durumlar meydana gelerek aracın hareketini sınırlandırabilmektedir. Bu durumda aracın herhangi bir destek olmadan bulunduğu yerden taşınabilmesi imkansız hale gelmektedir. Söz konusu aksaklıkların giderilmesi için ise oto kurtarma, yol yardımı, çekici gibi hizmetlerden yararlanılması gerekmektedir. Peki, oto kurtarıcılar hangi hizmetleri sunmaktadır? Oto kurtarıcının en temel görevleri nelerdir? Gelin hep beraber inceleyelim.

Oto Kurtarıcının Görev ve Sorumlulukları

Günümüzde oto kurtarıcının pek çok görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Gündelik hayatta pek çok kişinin ulaşım ihtiyacını karşılamak için kullandığı araçların arızalanması durumunda oto kurtarıcı hizmetlerine başvurulmaktadır. Böyle bir durumda ise oto kurtarıcıların en temel görevi, yolda kalmış araçların bulunduğu yerden çekilmesi ve aracın servise götürülmesini sağlamaktır. Özellikle kaza yapan ve ağır bir şekilde hasar gören araçlar, oto kurtarıcılar sayesinde en yakın servise götürülmektedir.

Oto kurtarıcıların bir diğer görev ve sorumluluğu ise aracın güvenliğini sağlamaktır. Araç bulunduğu yerden servise götürülürken tüm sorumluluk oto kurtarıcılara aittir. Aracın başına bir şey gelmesi durumunda sorumluluğun oto kurtarıcı da olduğu için oto kurtarıcılar oldukça dikkatli bir şekilde hareket etmektedir. Bunun yanı sıra oto kurtarma işlemlerinin en kısa sürede gerçekleştirilmesi oto kurtarıcıların en temel görevleri arasında yer almaktadır.

Hangi Durumlarda Oto Çekici Çağırılmalıdır?

Aracın trafik sırasında arızalanması ve kaza yapması durumunda trafiğin düzenli bir şekilde akması engellenmektedir. Bu nedenle araçların arızalanması durumunda oto kurtarıcıların oldukça hızlı bir şekilde olay yerine gelmesi gerekmektedir. Özellikle kaza sonrasında meydana gelen mağduriyetin giderilebilmesi için de hızlı bir şekilde hareket edilmesi gerekmektedir. Oto kurtarıcıların görevi ise yalnızca araçların çekilmesi değildir. bunun yanı sıra olay yerine kısa bir şekilde ulaşılması ve çekme işlemlerinin pratik bir şekilde gerçekleştirilmesi oto kurtarıcıların görevleri arasında yer almaktadır. Bunların dışında oto kurtarıcıların görevleri bir noktada sona ermektedir. Oto kurtarıcıların görevinin son erdiği zamanları ise aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

Oto Kurtarıcının Görevleri Ne Zaman Sona Erer?

Kaza ve arıza sonucunda yolda kalan araçların oto kurtarıcılar ile servise götürüldüğünden bahsettik. Bunun yanı sıra benzini biten otomobillerin ise en yakın benzinliğe götürülmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda oto kurtarıcıların görevlerinin taşıma işleminin sona ermesi ile bittiğini ifade edebilmek mümkündür. Yani platform üzerinde taşınan taşıtların yere indirilmesi sonucunda oto kurtarıcıların görevi son bulmaktadır. Bu doğrultuda taşınma işlemi gerçekleştirildikten sonra oto kurtarıcıların tüm sorumluluk ve görevleri son ermektedir.

Oto Kurtarıcıların Önemi

Oto kurtarıcıların, otomobil sahipleri için çok büyük öneme sahip olduğundan bahsettik. Kaza yapma, arızalanma ve benzin bitmesi gibi durumlarda araçları bulundukları yerden herhangi bir yere taşıyabilmek mümkün değildir. Kişilerin tek başına araçlarını bulundukları yerden çekebilmeleri de oldukça zordur. Bu nedenle oto kurtarıcılar kişilerin sık sık başvurduğu hizmetler arasında yer almaktadır. Bulunduğu yerden başka bir yere taşınacak olan araçların oto kurtarıcılar yardımı ile taşındığı göz önüne alındığında oto kurtarıcıların hayati bir öneme sahip olduğunu ifade edebilmek mümkündür. Bu doğrultuda herhangi bir arıza ile karşılaşılması durumunda hızlı bir şekilde oto kurtarma hizmetleri sunan firmalar ile iletişime geçerek tüm problemi ortadan kaldırabilirsiniz.